2013-04-04

II AKADEMIA NARCIARSTWA BIEGOWEGO - RELACJA

W dniach 23-24. marca 2013 w Centrum Polskiego Biathlonu i Turystyki Aktywnej na Jamrozowej Polanie w Dusznikach Zdroju (www.jamrozowa.eu) odbyła się druga edycja Akademii Narciarstwa Biegowego. Celem Akademii było propagowanie i poszerzanie wiedzy o zaletach narciarstwa biegowego, technice biegu na nartach, o sprzęcie biegowym oraz jego serwisowaniu na różnych poziomach zaawansowania sportowego.
W Akademii wzięło udział ponad 50 uczestników (trenerów, zawodników, serwisantów i wielu miłośników narciarstwa biegowego) z całej Polski.


Spotkanie Akademii otworzył dr Tadeusz Niebudek (AWF Wrocław) przedstawiając cele i program spotkania. Następnie uczestników przywitali gospodarze Jamrozowej Polany - Burmistrz Dusznik Zdroju Andrzej Rymarczyk i Kierownik Działu Sportu MOKiS Janusz Rajzer, którzy przedstawili nowe obiekty i plany dalszej rozbudowy ośrodka dla sportu wyczynowego (biathlon, narciarstwo biegowe) dla sportu masowego według koncepcji Nordic Sports Center®, czyli miejsca z całosezonową ofertą dyscyplin imitujących ruchy narciarza biegowego (latem: Nordic Walking, nartorolki, łyżworolki, a zimą: narty biegowe z trasami do obu technik, spacery na rakietach śnieżnych). Część wstępną zakończyła pani mgr Wiesława Zagaja z dusznickiego Klubu Zdrowej Energii „VICTORIA" (www.klub-victoria.pl) prezentując szeroką ofertę możliwych w Dusznikach Zdroju aktywności fizycznych i ruchowych w oparciu o inicjatywę pod nazwą: „Duszniki aktywne cały rok".


Centralnym punktem IIANB była prezentacja najnowszej, rewolucyjnej oferty smarów narciarskich TOKO (www.toko.info.pl), połączona z demonstracją całej metodyki doboru i pielęgnacji nart oraz ich przygotowania do biegu techniką klasyczną lub łyżwową. Prezentacja, którą prowadził Antoni Solich (TOKO Team Poland), miała na celu przygotowanie uczestników II ANB do praktycznych warsztatów serwisowych, zaplanowanych na poranek następnego dnia. Stąd czas prezentacji podzielono między część informacyjną i odpowiedzi na liczne pytania uczestników.

Program pierwszego dnia Akademii uzupełniły ponadto prezentacje bogatej oferty sprzętu biegowego fińskiej firmy ONE WAY (narty, wiązania, buty, kijki XC i NW, ubiory, rękawiczki, czapki, nartorolki, itd., www.elephant.pl) oraz szwajcarskiej firmy KV+ specjalizującej się w kijach XC i NW oraz ubiorach do narciarstwa biegowego (www.kv2.info.pl).
Prezentowany asortyment można było dotknąć, przymierzyć czy wypróbować. Po kilku godzinach prezentacji nastąpiła część „aktywna", podczas której uczestnicy II ANB mogli wybierać między biegami narciarskimi (doskonale przygotowane trasy ze sztucznym oświetleniem), marszem Nordic Walking pod opieką instruktorów Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking (www.psnw.pl) lub wędrówką na rakietach śnieżnych po pięknej okolicy Jamrozowej Polany.

Pierwszy - bardzo pracowity - dzień II ANB zakończyła wspólna, uroczysta kolacja z udziałem władz Dusznik Zdroju. To wieczorne spotkanie miało nie tylko wymiar towarzyski, ale spełniło rolę nieformalnego „forum" wymiany wiedzy i doświadczeń wszystkich uczestników Akademii.
Drugi dzień II ANB był całkowicie praktyczny. Rozpoczęły go warsztaty serwisowe, podczas których - pod okiem serwisantów TOKO - na pięciu stanowiskach serwisowych każdy mógł przygotować swój sprzęt biegowy, a następnie zweryfikować te czynności podczas zajęć treningowych na nartach.
Do zajęć treningowych uczestnicy II ANB podzieleni zostali na trzy grupy według deklarowanego poziomu sprawności i umiejętności narciarskich. Każdej grupie przydzielony był wytrawny instruktor, którego zadaniem było możliwie wszechstronne doskonalenia techniki.
Jednak w opinii uczestników, najbardziej atrakcyjną część tego dnia organizatorzy zapewnili w trakcie zajęć biegowych. Było to strzelanie biathlonowe pod okiem trenerów tej dyscypliny sportu: Bogusława Hacusia i Romana Sokali (loduszniki@interia.pl). Wszyscy mogli spróbować, jak to jest kiedy po męczącym biegu trzeba wykazać się
opanowaniem i celnością strzału.


Ten długi i męczący dzień zakończył obiad, po którym nastąpiło pożegnanie uczestników Akademii wraz z zaproszeniem na kolejną edycję za rok.

Idealna zimowa pogoda, mnóstwo śniegu i słońca sprawiły, że wszystkie założenia ANB zostały zrealizowane zgodnie z planem. Niestety cieniem na przebieg II ANB położyła się nieprzyjemna, a momentami wręcz nieprzyjazna postawa nowych właścicieli hotelu Jamrozowa Polana, dla których - takie odczucie mieli organizatorzy - byliśmy intruzami, a nie mile widzianymi, czy oczekiwanymi gośćmi.
Mogłoby się wydawać, że czasy takich postaw już minęły, ale jak się okazało - nie do końca. Na szczęście okolica Jamrozowej Polany obfituje w liczne miejsca noclegowe, w których można znaleźć przyjazną, sportową i nastawioną na klienta atmosferę.

Następne spotkanie Akademii za rok. Zapraszamy wszystkich miłośników narciarstwa biegowego i dyscyplin pokrewnych z grupy Nordic Sports®.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z Akademii !

Zapraszamy również do pełnej galerii na naszym ogólnodostępnym profilu Facebook'owym pod adresem :

https://www.facebook.com/pages/TOKO-Polska/282872475148757?ref=ts&fref=ts


Galeria / ANB13_1
Galeria / ANB13_2
Galeria / ANB13_3
Galeria / ANB13_4
Galeria / ANB13_5
Galeria / ANB13_6
Galeria / ANB13_11
Galeria / ANB13_12
Galeria / ANB13_13
Galeria / ANB13_19
Galeria / ANB13_20
Galeria / ANB13_21
Galeria / ANB13_25
Galeria / ANB13_26
Galeria / ANB13_27

Zapraszamy również do pełnej galerii na naszym ogólnodostępnym profilu Facebook'owym pod adresem :

https://www.facebook.com/pages/TOKO-Polska/282872475148757?ref=ts&fref=ts

Aktualności

Szkolenie serwisowe TOKO 04.11.23

(2023-10-14)

To już 25. rok naszych szkoleń serwisowych w Polsce pod patronatem światowego lidera w tej branży – szwajcarskiej firmy TOKO®. więcej »

TRIPLE X

(2021-12-03)

Nowa generacja smarów więcej »

REWOLUCJI ciąg dalszy !

(2020-10-11)

W 2020 weszły w życie (zapowiadane już od 2009 roku) dyrektywy Komisji Europejskiej więcej »

starsze aktualności

Oficjalny dystrybutor:

Elephant Pro-Sport Sp.J.

ul. Tenisowa 18

53-033 Wrocław

Tel: +48 609 299 252

       +48 71 372 30 73

office@elephant.pl